У місті-супутнику ЮУАЕС відбувся Пленум Центрального комітету Атомпрофспілки

У місті-супутнику ЮУАЕС 23-24 травня пройшов III Пленум Центрального комітету Атомпрофспілки. Головним питанням порядку денного керівного органу професійної спілки, до якої входять 5 об'єднаних і 49 первинних організацій підприємств атомної енергетики та промисловості, що налічують загалом більше 62,5 тисяч членів,  було визначення подальших дій у боротьбі за гідну оплату праці атомників і вирішення наболілих проблем галузі. У засіданні взяли участь генеральний директор ВП ЮУАЕС Володимир Лісніченко та віце-президент компанії «Енергоатом» Айдин Айсін.

Вітаючи гостей, В. Лісніченко зазначив, що проведення Пленумів безпосередньо на майданчиках є хорошою практикою та висловив надію, що учасники засідання визначать правильні та оптимальні дії з відстоювання інтересів трудових колективів галузі. Голова профспілкового комітету Южно-Українського енергокомплексу Сергій Снітков підкреслив, що проведення виїзного Пленуму в розширеному складі з залученням профактивістів підприємства має на меті донести до кожного працівника позицію профспілки та інформацію про заходи, які вживаються для виходу з критичної ситуації, яка склалася на сьогодні.
Саме про критичність ситуації йшлося у виступах учасників зустрічі. Віце-президент Енергоатома повідомив про можливі наслідки невирішення накопичених фінансових проблем компанії. Профспілкові активісти наголошували, що на сьогодні вже використано всі можливі важелі, аби привернути увагу до стану, в якому цілу галузь промисловості, де працюють державні об’єкти, намагаються загнати у борги, або навіть розвалити.  Так, нинішній борг Енергоринку перед НАЕК «Енергоатом» за відпущену продукцію перевищує 12,5 млрд грн. Компанія змушена брати кредити на забезпечення своєї виробничої діяльності. Ситуацію обтяжують дискримінаційні рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Встановлений НКРЕКП тариф для АЕС сьогодні складає лише 54 копійки, в той час як кіловат, вироблений на приватних ТЕС, коштує в три з половиною рази дорожче.
Атомпрофспілка не раз заявляла про нагальну потребу врегулювання цієї ситуації. Звертались до Прем’єра та Президента. Проте заклики профспілок до взаємодії не були почуті. У атомників не залишалось іншого виходу, як провести попереджувальну акцію протесту у всіх містах-супутниках ядерних об’єктів. Мітинги, у яких загалом взяли участь понад 12 тисяч осіб, пройшли 12 квітня. У спільній резолюції вони вимагали розглянути під особистим керівництвом Прем’єра питання фінансового забезпечення діяльності компанії; від НКРЕКП – встановити тариф, який би дозволив гідно вести виробничу діяльність, планувати розвиток енергокомпанії та надавати працівникам соціальні пільги, враховуючи особливості шкідливого виробництва; від Кабміну – негайно вирішити питання заборгованості за відпущену електроенергію. Проте відтоді мало що змінилося.
У своїй доповіді голова Атомпрофспілки Валерій Матов наполягав: «Ми не вимагаємо до себе особливого ставлення, але домагаємось поваги до своєї праці і справедливої оплати, можливості відчувати гордість за свою галузь і за свій внесок у зміцнення нашої держави».
Очільник профспілкової організації Енергоатома Олексій Лич наголосив, що дії Атомпрофспілки мають бути рішучими, однак проводити їх слід таким чином, щоб не зашкодити тим позитивним зрушенням, які щойно намітились у переговорному процесі з депутатами профільного комітету Верховної Ради, Кабміном, Міністерством енергетики.
За результатами тривалого та емоційного обговорення Постановою Пленуму ЦК Атомпрофспілки створено координаційну раду з організації та проведення протестних дій. Створено також прес-штаб, який має взяти на себе інформаційну роботу. Розроблено план дій, який передбачає підготовку запитів до народних депутатів та НКРЕКП, проведення тематичних брифінгів в УНІАН. У планах також – ініціювати розгляд проблемних питань діяльності атомного енергетичного комплексу на парламентських слуханнях, на засіданнях профільного комітету Верховної Ради та Ради національної безпеки і оборони України. Крім того, буде залучено міжнародні профспілкові організації. Можливе скликання позачергової конференції трудового колективу НАЕК «Енергоатом», аби узгодити дії адміністрації та профспілки компанії у відстоюванні своїх прав.
Рішення про дату, місце і форму проведення подальших протестних заходів координаційна рада має прийняти до 1 червня. Провести такі заходи планується до 15 червня.

Читай також

Архів